Swêd û Europol fînansa NGO an çawan kontrol dikin?

İsveç devleti, resmî kurumlarından bağımsız insani yardım kuruluşlarının (NGO) ekonomik faaliyetlerini geçmiş tecrübelerden yola çıkarak İsveç Ekonomik suçlarla mücadele dairesinin (Ekobrottsmyndigheten), İsveç bankaları ve Europol (Avrupa Polis teşkilatı) ile yapmış olduğu iş birliği programları ile terörizm, uyuşturucu, kaçakçılık vb. suçlar ile kara para aklama hareketliliğini kontrol altında tutmaktadır. 

Bu programın bir parçası olarak İsveç Kaynak yaratma Kontrolü (Svensk Insamlings Kontrol) adı altında kâr amacı gütmeyen ideal bir dernek kurulmuştur. Bu dernek halktan para toplayan ve kampanyaları için para toplayan organizasyonlara 90 etiketi ile özel bir hesap açar ve mali kontrollerini yapar. Özel bankalar da ekonomik mevzuata uygun olarak bu kurum ile iş birliği yapar ve fon toplayan kurumları 90 hesabı açmaya teşvik eder. 

Stiftelsen Roja Sor ismi ile fon yaratma faaliyeti yürüten vakıf yaptığı açıklamada 31 Mart 2020 tatirhinden itibaren Swish, Bankgiro ve Havale gibi banka hesabına para yatırma metotlarının bir süredir kullanılmadığını ve bunun hesaplarının bulunduğu banka ile yaşanan anlaşmazlığa dayalı olarak yeni bir banka hesabı açılana kadar süreceğini duyurdu. Eski bankaları ile yaşanan olumsuzlukları acı verici olarak tanımlayan vakıf, bağış yapmak isteyen İsveçlileri vakfın Avrupa’nın diğer ülkelerdeki Paypal ve diğer banka hesaplarına yapılması için çağrıda bulundu. 

Vakıf ticari bir kuruluş olmamasına rağmen banka ile ne konuda ve hangi nedenlerle ihtilaf yaşadıklarını, İsveç Kaynak Kontrol hesabı olan 90 hesaplarını kullanmayı neden reddettiklerinin gerekçelerini ise açıklamadı. 

Bersiv :

Nêrîna te
Nav: